Ramię w ramię ku niepodległości

W 2018 roku obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Zaprosiliśmy ok. 5000 osób do wspólnego świętowania poprzez udział w przedsięwzięciu, które nazwaliśmy „Ramię w ramię ku niepodległości”. Projekt polegał na stworzeniu i wystawieniu w dziesięciu miejscowościach musicalu o tematyce niepodległościowej.

W lipcu zaprosiliśmy mieszkańców naszego powiatu na casting. Na zaproszenie odpowiedziało 20 osób. Wszyscy wykazali ogromne chęci udziału w musicalu. I udało się. Każdy otrzymał swoją rolę. Dodatkowo zaprosiliśmy kolejne 10 osób do spektaklu. W przedstawieniu zagrali artyści z powiatu ostrowskiego, w szczególności młodzież szkolna. Próby odbywały się kilka razy w tygodniu w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej i Teatrze Scena Kotłownia.

We współpracę przy projekcie włączyły się liczne instytucje kultury i organizacje pozarządowe. W miesiącach wrzesień – listopad zagraliśmy w Małkini Górnej, Makowie Mazowieckim, Myszyńcu, Bogutach-Piankach, Różanie, Wąsewie, Wiźnie, Sulejówku, Pułtusku oraz Ostrowi Mazowieckiej.

Pokazując nasze dzieło szerszej społeczności lokalnej chcieliśmy zaangażować ją w poznanie historii odzyskania niepodległości oraz uwrażliwić na postawy patriotyczne.
W obecnej pogoni za dobrami materialnymi pragneliśmy zatrzymać na chwilę każdego z widzów i przenieść w czasy, w których główną rolę odegrały wyższe, moralne wartości i heroiczne czyny naszych przodków. Chcieliśmy również uświadomić, że także dzisiaj Polacy, jako jedność, powinni walczyć o swoją niepodległość w różnych aspektach życia.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Projekt wsparli liczni sponsorzy: POLMLEK Sp. z o.o., PRALKAM Monika Kamińska, ROLSTAL PAWŁOWSKI Sp. z o.o., Firma Handlowo-Usługowa Marek Pecura, Gospodarstwo Ogrodnicze „Pod Lipami” Ewa Czerwonko-Potomska, EDYP Hurtownia Książek Tomasz Pudełko, Franciszek Kesler – Producent Oleju Rzepakowego, MARDOM Sp. z o.o., Kefal Kempisty Spółka Jawna, Drogbud Andrzej Pecura, Zakład Gospodarki Komunalnej w Ostrowi Mazowieckiej, Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej, ZWB Serinus Hanna Chromińska, ARIUH Agencja Reklamowo Informacyjno Usługowo Handlowa Mirosław Dylewski, Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej, OLMAR Sklep Spożywczoprzemysłowy Zakrzewski Mirosław, T and D Dariusz Wyszyński, Cezary Trzaska CEZAN Meble, Drogi i Mosty Jan Kaczmarczyk, Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Ostrowi Mazowieckiej, Parafia Chrystusa Dobrego Pasterza w Ostrowi Mazowieckiej, Przedsiębiorstwo Transportu i Budowy Dróg Przemysław Dawid, FUH Sławomir Ziemak, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Wiźnie, Krzysztof Winiarski, Hotel Dom Polonii w Pułtusku, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Pułtusku, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Pułtusku, Firma Handlowo-Usługowa Mikol Jacek Macioch i oraz anonimowi sponsorzy. We współpracę włączyli się Patroni medialni: TVP 3 Warszawa, Radio Dla Ciebie, Radio Nadzieja, TV Ostrów, wzasiegu.pl, ostrowmaz.com, ostrowmaz24.com, makowonline.pl i malkinia.com.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z Pasją”. Reżyserią musicalu zajął się Piotr Trentowski, natomiast scenariusz napisał Michał Świderski. Muzykę skomponował Miłosz Podbielski, a całe przedsięwzięcie koordynują Dominika Potomska i Paweł Pecura.
Dziękujemy wszystkim za pomoc.

Dominika Potomska