V Noc z Sowami w Ostrowi Mazowieckiej

W czwartkowy wieczór 7 kwietnia 2022 r. nasze Stowarzyszenie po raz piąty zorganizowało Noc z Sowami w Ostrowi Mazowieckiej. Noc z Sowami to akcja edukacyjna, która ma na celu popularyzację wiedzy na temat gatunków sów żyjących w Polsce, ich biologii, roli w przyrodzie i kulturze. W tym roku, po dwóch latach pandemii koronawirusa i obostrzeń z nią związanych, spotkanie z sowami (w końcu) odbyło się „na żywo” w ostrowskich Jatkach. Współorganizatorem wydarzenia był Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka, który dodatkowo sfinansował słodki poczęstunek oraz Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej. Łącznie gościliśmy 63 uczestników, głównie młodzież szkół podstawowych wraz z opiekunami, ale nie zabrakło również kilku osób w wieku 65+. Podobnie jak w latach ubiegłych imprezę poprowadził Paweł Cieśluk – ornitolog, nauczyciel LO im M. Kopernika, prezes LzP. W przygotowaniu Nocy z Sowami uczestniczyli także członkowie Stowarzyszenia – Hanna Chromińska, Jerzy Sikorski i Emilian Sito.

W pierwszej części spotkania, jego gospodarz, przedstawił prezentację multimedialną na temat biologii i występowania sów w Polsce, połączoną z odtwarzaniem głosów tych ptaków. Prezentację dodatkowo uzupełniły ciekawostki o postrzeganiu sów w różnych kulturach i religiach. Uczestnicy spotkania mieli także możliwość sprawdzenia na własnej skórze jak miękkie są sowie pióra i jak ostre są sowie pazury, mogli też zajrzeć do budki lęgowej dla pójdziek. Po wykładzie przyszedł czas na sprawdzenie wiedzy w „sowim quizie” z nagrodami. Swoją wiedzę postanowiło sprawdzić 32 uczniów, spośród których na 10 quizowych pytań najlepiej i najszybciej odpowiedzieli: Bartosz Siatkowski, Klaudia Michalik, Izabela Grosicka i Julia Wajszczyk. Wszystkim nagrodzonym jeszcze raz serdecznie gratulujemy. Następnie zaprezentowano film Artura Tabora „Sowy Polski”. W tak zwanym międzyczasie uczestnicy imprezy przy słodkim poczęstunku z herbatą/kawą, mieli okazję obejrzeć wystawę „Osowiałe przedmioty codziennego użytku”, przygotowaną przez Hannę Chromińską. Wszyscy uczestnicy otrzymali również „sowie” odblaski.
Część druga spotkania – terenowa, polegała na nocnym spacerze w poszukiwaniu sów. Aby „upolować” sowę, przewodnik wyposażony w specjalny głośnik odtwarzał ich głosy. Podobnie jak w roku ubiegłym wabienie sów odbyło się we wcześniej wytypowanych miejscach. Pierwsze z nich znajdowało się przy kościele p.w. Wniebowzięcia NMP, gdzie wabiono płomykówkę. Drugie niedaleko bursy szkolnej – tu poszukiwana była gniazdująca w latach ubiegłych pójdźka. Pomimo, iż żadnej z sów nie udało się wywabić, to i tak wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z budzącej lekki dreszczyk emocji i pachnącej wiosną nocnej wyprawy. Na kolejną NOC z SOWAMI zapraszamy za rok.

 

Tekst: Paweł Cieśluk
Zdjęcia: Hanna Chromińska, Agnieszka i Paweł Cieśluk

Plakat V Noc z Sowami w Ostrowi Mazowieckiej_post