Spotkanie z Nuncjuszem Apostolskim w BurundiSpotkanie arcybiskupem Wojciechem Załuskim

W dniu 29 września w Ratuszu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Misyjne drogi Kościoła”.

zorganizowane przez Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z pasją”. Spotkanie otworzył Burmistrz Jerzy Bauer, natomiast prowadziła Wicestarosta Urszula Wołosiewicz.

Gościem był arcybiskup Wojciech Załuski- nuncjusz apostolski w Burundi, urodzony w Załuskach-Lipniewie, w gminie Andrzejewo. Ks. Biskup ukończył LO im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej. Na spotkaniu nie zabrakło koleżanek z klasy biskupa.

Opowiedział o działalności misyjnej Kościoła katolickiego w świecie. Arcybiskup w ramach pracy duszpasterskiej przebywał w Burundi, na Malcie, w Albanii, w Zambii, na Sri Lance, w Gruzji, na Ukrainie, na Filipinach i w Gwatemali.

Mówił o sytuacji politycznej, społecznej i demograficznej Burundi oraz o całkowicie innej od europejskiej kulturze.

Podkreślił rolę społeczną jaką pełni Kościół katolicki w Afryce, wyręczając niewydolne państwa w szczególności w prowadzeniu przedszkoli, szkół czy sierocińców.

Wspomniał o misjonarzach i siostrach zakonnych, którzy stracili życie na skutek chorób występujących w Afryce oraz ze względu na niski poziom opieki medycznej.

Biskup zapytany, czy czuje się bezpiecznie przebywając w Burundi odpowiedział, że wyjeżdżając w teren ma przydzielonych trzech policjantów do ochrony i samochód pancerny, choć nie zawsze z tego korzysta.

W kwestii przeżywania wiary przez społeczności afrykańskie dowiedzieliśmy się, że liturgia Mszy Świętej potrafi trwać kilka godzin i jest połączona ze śpiewem i tańcem.

Ważnymi postaciami wśród świętych dla tamtejszych katolików są przede wszystkim męczennicy z Ugandy a także Św. Siostra Faustyna oraz Św. Jan Paweł II.