XIV Konkurs Fotograficzny Ostrowskiego Stowarzyszenia „LUDZIE Z PASJĄ”„Ptaki w krajobrazie jesienno - zimowym”

Uroczyste podsumowanie XIV Konkursu Fotograficznego „Ptaki w polskim krajobrazie jesienno-zimowym”

13 maja 2026 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się uroczyste podsumowanie XIV edycji Konkursu Fotograficznego „Ptaki w polskim krajobrazie jesienno-zimowym”, organizowanego przez Ostrowskie Stowarzyszenie LUDZIE Z PASJĄ. Spotkanie otworzył i poprowadził koordynator konkursu, Paweł Cieśluk, który w kilku słowach przypomniał historię wydarzenia oraz podkreślił jego rozwój i rosnące zainteresowanie wśród fotografów przyrody z całej Polski.

Następnie uczestnicy mieli okazję obejrzeć pokaz multimedialny prezentujący nagrodzone i wyróżnione fotografie tegorocznej edycji. Autorzy zdjęć chętnie dzielili się historiami powstania swoich prac, opowiadali o spotkaniach z ptakami oraz fotograficznych i ornitologicznych doświadczeniach, tworząc wyjątkową atmosferę pełną pasji i inspiracji.

Kulminacyjnym momentem wydarzenia było uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu. W XIV edycji udział wzięło 79 autorów, którzy nadesłali 79 prac. Jury Konkursu w składzie: Paweł Cieśluk (przewodniczący), Tomasz Jagiełło oraz Maciej Cmoch, oceniając zgodnie z regulaminem walory przyrodnicze, artystyczno-kompozycyjne oraz jakość techniczną zdjęć, przyznało łącznie 17 nagród oraz 12 wyróżnień w poszczególnych kategoriach konkursu.

Czternaście edycji konkursu to imponujący dorobek:

  • 770 nadesłanych prac,
  • 173 nagrodzone fotografie,
  • 142 wyróżnionych prac.

Serdeczne podziękowania kierujemy do sponsorów XIV edycji konkursu, bez których realizacja wydarzenia nie byłaby możliwa:

– ZWB SERINUS – Hanna Chromińska

– Karol Ałdycki – MARYSIEŃKA
– FHU
Linsky Tomasz Liński
– FHU
Linsky Daniel Liński
– Agro
Varichem Distribution Sp. z o.o.
– GOLDRAD sp. z o.
o.

Wszystkim laureatom oraz uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie oraz pasję, z jaką uwieczniają piękno ptasiego świata w polskim krajobrazie jesienno-zimowym.

Poniżej prezentujemy fotorelację z uroczystości rozdania nagród.

Tekst: Paweł Cieśluk
Fotografie: Hanna Chromińska

 

Nagrodę Grand Prix przyznano pracy pt. „Śniadanie złapano – sóweczka”, autorstwa Dariusza Roszko.

Nagrodę specjalną „Perełka Konkursu” przyznano pracy pt. „Dynamiczne wyjście z progu”, autorstwa Mateusza Knajpa.

Pozostałe prace nagrodzone wg miejsc i wyróżnione w poszczególnych kategoriach konkursu:

a) kategoria „portret ptaka”:

I miejsce: „Zimowy skrzat”, autorka Karolina Orzepowska.

II miejsce: „Irokez”, autor Radosław Choiński.

III miejsce: „Je-Miołuszka”, autor Maciej Lasik.

 

Zdjęcia wyróżnione w kategorii „a” (kolejność alfabetyczna):

„Dzięciołek”, autorka Milena Grzesiowska.

„Raniuszek”, autorka Marta Kałnaus.

„Kolory jesieni”, autorka Ewa Stempczyńska.

„Prawie jak listek”, autor Sławomir Stempczyński.

b) kategoria „rzadki gatunek”

„Wąsaty akrobata”, autor Paweł Grabowski.

I miejsce: „Za mną”, autor Emilian Sito.

II miejsce: „Parowozy na Przedwiośniu”, autor Radosław Makowczyński.

III miejsce: „Ktoś nie śpi, aby spać mógł ktoś…”, autor Igor Leszczyński.

 

Zdjęcie wyróżnione w kategorii c:

„Skrzydlata przyjaźń”, autorka Elżbieta Molska.

d) kategoria „ptaki w pobliżu siedzib ludzkich”:

I miejsce: „Łowicki detal architektoniczny”, autor Jerzy Sikorski.

II miejsce: „Podano do stołu”, autorka Kinga Lasik.

III miejsce: „Uwaga! Widzimy wszystko!”, autor Krzysztof Szelhaus.

e) kategoria „zdjęcie wykonane telefonem komórkowym”:

I miejsce: „Mewa (nie) śmieszka”, autorka Justyna Szyperek.

II miejsce: „Kos w berberysie”, autor Jakub Bałdyga.

III miejsce: „Chwila dla dwojga”, autor Konrad Wilamowski.

f) kategoria „zdjęcie młodego fotografa (do 15. roku życia)”

I miejsce: „Ptasie Eldorado”, autorka Maria Molska.

II miejsce: „Cudowne spotkanie z czaplą siwą w zimowy poranek”, autor Paweł Molski.

III miejsce: „Manifestacja piękna”, autorka Zuzanna Szcześnik.

 

Zdjęcia wyróżnione (kolejność alfabetyczna):

„Łabędzia cisza”, autorka Alicja Błaszczak.

„Oko w oko”, autor Miłosz Cienciała.

„Spacer po lodzie”, autorka Weronika Glinka.

„Ptasie spa”, autor Kacper Murdza.

„Mam cię na oku”, autor Maciej Piotrowski.

„Myszołów włochaty”, autorka Łucja Uszyńska.

Wszystkim nagrodzonymi i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Czternaście edycji konkursu w liczbach to łącznie 770 nadesłanych prac, spośród których 173 zostały nagrodzone, a 139 wyróżnione.

Uroczyste wręczenie nagród połączone z elektroniczną prezentacją zdjęć nagrodzonych odbędzie się w Ostrowi Mazowieckiej 13 maja (środa) o godzinie 17:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. 11 Listopada 8.

Osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w uroczystości, będą mogły odebrać nagrody w siedzibie Stowarzyszenia mieszczącej się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej. Odbiór nagród i dyplomów możliwy będzie do końca bieżącego roku w godzinach otwarcia biblioteki (www.mbpostrowmaz.pl).

Nagrody w XIV edycji Konkursu Fotograficznego ufundowali: GOLDRAD sp. z o.o., Karol Ałdycki MARYSIEŃKA, FHU Linsky Tomasz Liński, FHU Linsky Daniel Liński, Agro Varichem Distribution Sp. z o.o., ZWB SERINUS Hanna Chromińska.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom.


Poniżej znajduje się Protokół z posiedzenia Jury.

Tekst: Paweł Cieśluk

Załączniki

Plik Opis Data dodania Wielkość pliku
pdf Konkurs-fotograficzny-2026_KARTA-ZGLOSZENIA 8 lutego 2026 11:04 1 MB
pdf Konkurs-fotograficzny-2026_REGULAMIN 8 lutego 2026 11:05 1 MB
pdf Konkurs-fotograficzny-2026_PROTOKOL-Z-POSIEDZENIA-JURY 25 kwietnia 2026 14:17 1 MB