VII Noc z Sowami w Ostrowi Mazowieckiej

W piątkowy wieczór 15 marca 2024 r. nasze Stowarzyszenie po raz siódmy zorganizowało Noc z Sowami w Ostrowi Mazowieckiej. Noc z Sowami to akcja edukacyjna, która ma na celu popularyzację wiedzy na temat gatunków sów żyjących w Polsce, ich biologii, roli w przyrodzie i kulturze. Współorganizatorem wydarzenia był Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka, który dodatkowo sfinansował słodki poczęstunek i przejazd na nocne zajęcia terenowe oraz Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej. Łącznie w ostrowskich Jatkach gościliśmy 53 uczestników imprezy, głównie młodzież szkół podstawowych i średnich wraz z opiekunami, ale nie zabrakło również osób dorosłych zainteresowanych „sowim” wydarzeniem. Podobnie jak w latach ubiegłych imprezę poprowadził Paweł Cieśluk – ornitolog, nauczyciel LO im M. Kopernika, członek LzP. W przygotowaniu Nocy z Sowami uczestniczyli także inni członkowie Stowarzyszenia – Hanna Chromińska, Jerzy Sikorski, Emilian Sito i Wiola Frąckiewicz.

W pierwszej części spotkania jego gospodarz przedstawił prezentację multimedialną na temat biologii i występowania sów w Polsce, która połączona była z odtwarzaniem głosów tych ptaków. Prezentację dodatkowo uzupełniły ciekawostki o postrzeganiu sów w różnych kulturach i religiach. Uczestnicy spotkania mieli także możliwość sprawdzenia na własnej skórze jak miękkie są sowie pióra i jak ostre są sowie pazury, mogli też zajrzeć do budki lęgowej dla pójdziek. Po wykładzie przyszedł czas na sprawdzenie wiedzy w „sowim quizie” z nagrodami. Swoją wiedzę postanowiło sprawdzić 29 uczestników imprezy, spośród których na 10 quizowych pytań najlepiej i najszybciej odpowiedzieli: Brunon Ugniewski, Mikołaj Dawidczyk, Juliusz Chojnowski, Wiktoria Grosicka i Julia Wajszczyk. Wszystkim nagrodzonym jeszcze raz serdecznie gratulujemy. Na koniec pierwszej części spotkania zaprezentowano film pt. „Płomykówka – sowa z sąsiedztwa”. W tak zwanym międzyczasie uczestnicy imprezy przy słodkim poczęstunku z herbatą/kawą, mieli okazję obejrzeć wystawę „Osowiałe przedmioty codziennego użytku”, przygotowaną przez Hannę Chromińską.

Na część drugą spotkania – terenową, jego uczestnicy (22 osoby) udali się busem. W poszukiwaniu sów odwiedziliśmy kolejno miejscowości: Jasienicę, Kalinowo i Króle Duże. Aby wykryć sowę, przewodnik wyposażony w specjalny głośnik odtwarzał ich głosy. W czasie nasłuchów udało się usłyszeć dwie odzywajcie się pójdźki oraz w świetle latarki zaobserwować puszczyka. Budząca lekki dreszczyk emocji nocna wycieczka zakończyła się około godziny 22, a wszyscy jej uczestnicy byli bardzo zadowoleni. Na kolejną NOC z SOWAMI zapraszamy za rok.

 

Projekt realizujemy w ramach zadania publicznego finansowanego przez Miasto Ostrów Mazowiecka.

 

Tekst: Paweł Cieśluk

Zdjęcia: Agnieszka i Paweł Cieśluk