Spotkanie Klubu Dyskusyjnego im. Tomasza Merty z 25.09.14

Dorota Łosiewicz i Igor Zalewski gośćmi Klubu im. Tomasza Merty

Za nami trzecie spotkanie Klubu Dyskusyjnego im. Tomasza Merty. 25 września salę konferencyjną starostwa powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej wypełnili mieszkańcy miasta oraz powiatu ostrowskiego aby wziąć udział w spotkaniu, którego celem była dyskusja na temat książki Moi Rodzice Marty Kaczyńskiej. Gośćmi specjalnymi byli Dorota Łosiewicz, współautorka książki, dziennikarka Tygodnika „wSieci„ i portalu wPolityce.pl, oraz Igor Zalewski, znany szerokiej publiczności przede wszystkim jako felietonista „wSieci” oraz „Do Rzeczy”, a wcześniej m.in. „Wprost” oraz „Uważam Rze”. Tego dnia jednak przede wszystkim w roli szefa wydawnictwa „De Facto”, którego nakładem ukazała się omawiana na spotkaniu książka.

Spotkanie rozpoczęło się oficjalnym przywitaniem Gości, którego dokonał wicestarosta Jerzy Bauer. Następnie głos zabrała Eliza Drewnowska, prezes Stowarzyszenia „Ludzie z Pasją”,która mówiła o tym, jak działalność Klubu Dyskusyjnego wpisuje się w realizację celów statutowych Stowarzyszenia.

Część główną spotkania poprowadzili: Anna Zbień-Kiełbik, pomysłodawczyni bieżącego tematu oraz niżej podpisany. Dorota Łosiewicz opowiedziała o kulisach powstawania książki, o tygodniu spędzonym na rozmowach z Martą Kaczyńską, o chwilach wzruszeń jakie towarzyszyły tym rozmowom, oraz o pracy redakcyjnej, polegającej na zbudowaniu z wielu godzin nagrań spójnej opowieści. Igor Zalewski mówił o tym, że decyzja o wydaniu wywiadu z córką Państwa Kaczyńskich była oczywista – to wyjątkowa historia, opowiedziana przez wyjątkową osobę – osobę, której ojciec i stryj byli w pewnym momencie najważniejszymi ludźmi w kraju, ale też której rodzice, w tym urzędujący Prezydent RP, zginęli w katastrofie niemającej precedensu w historii. W dalszej części spotkania temperament i publicystyczne zacięcie Gości poprowadziły dyskusję w kierunku spraw bardzo aktualnych dla Polaków. Analizowano „przemysł pogardy”, czyli mechanizm medialnych nagonek, w których na szeroką skalę stosowana była i jest manipulacja, mająca na celu m.in. ośmieszanie i znieważanie śp. Lecha Kaczyńskiego. Mówiono o erozji zawodu dziennikarza, który zamiast informować staje się częścią obozu władzy, obozu walki. Bardzo szczerze, autentycznie brzmiały słowa Igora Zalewskiego o jego utracie zapału do bycia dziennikarzem. Porzucił dziennikarstwo bo chce walczyć o lepszy świat. Dorota Łosiewicz wręcz przeciwnie – nadal uważa, że wskazując realne problemy i opisując je można wciąż uczynić wiele dobrego.

Spotkanie to zainspirowało nas do podjęcia niełatwego problemu etyki dziennikarskiej. Będzie on tematem jednego z kolejnych spotkań Klubu – 20 listopada b.r., /czwartek/, o godz. 17.30, w Ostrowi Mazowieckiej, w Restauracji RATUSZOWA. Specjalnymi gośćmi będą Igor Zalewski, wydawca książki Wyznania hieny, i jej autor – Piotr Mieśnik. Podczas spotkania będzie można nabyć w atrakcyjnych cenach obydwie książki: Moi Rodzice i Wyznania hieny. Piotr Mieśnik będzie podpisywał książkę swojego autorstwa.

Przypominamy: najbliższe spotkanie Klubu Dyskusyjnego im. T. Merty – 20 listopada b.r., /czwartek/, o godz. 17.30 w Ostrowi Mazowieckiej, w Restauracji RATUSZOWA.

Rafał Zęgota, koordynator Klubu