Konkurs fotograficzny 2017Pięć lat Konkursu Fotograficznego - Ptaki w polskim krajobrazie jesienno - zimowym

26 kwietnia 2017 r. w ostrowskim ratuszu odbyło się uroczyste podsumowanie V edycji konkursu fotograficznego Ostrowskiego Stowarzyszenia „LUDZIE Z PASJĄ”

Przypominając dorobek pięciu edycji Konkursu Fotograficznego Ptaki w polskim krajobrazie jesienno – zimowym otwierająca uroczystość Eliza Drewnowska – Prezes Zarządu Stowarzyszenia – powiedziała „Kiedy pięć lat temu Ostrowskie Stowarzyszenie LUDZIE Z PASJĄ zapragnęło zwrócić uwagę mieszkańców powiatu – nie tylko młodych – na ornitologiczne walory Doliny Dolnego Bugu, konkurs fotograficzno-ornitologiczny wydał się nam bardzo nośnym pomysłem. Obserwacje ptaków mogą prowadzić osoby w każdym wieku, a fotografia jest najprostszym środkiem na zatrzymanie chwili zachwytu nad urodą skrzydlatych mieszkańców naszego środowiska. W pierwszej edycji konkursu ustalono bardzo proste i przejrzyste zasady – no i się zaczęło! W pewnym – bardzo dobrym – sensie konkurs wymknął się spod kontroli – uczestnicy spoza powiatu nadsyłali zdjęcia robione poza jego terenem. Rozszerzenie zasięgu konkursu uznaliśmy za przejaw zainteresowania i aby nie ograniczać możliwości udziału wszystkim zainteresowanym nieco zmodyfikowaliśmy jego regulamin”.

Prowadzący podsumowanie, a zarazem główny koordynator wszystkich pięciu edycji Konkursu Fotograficznego Paweł Cieśluk dodał, iż „… w ciągu pięciu lat na konkurs nadesłano łącznie 217 prac, przyznano 42 nagrody i 40 wyróżnień. Jako stowarzyszenie mamy wielką satysfakcję, ponieważ konkurs ma już grono stałych uczestników, w tym wiele osób bardzo młodych. Ponadto należy dodać, że na nagrodzonych zdjęciach pojawiły się bardzo ciekawe gatunki ptaków, a jego poziom artystyczny wyraźnie wzrastał”.

Wicestarosta Urszula Wołosiewicz podkreśliła, że w powiecie są realizowane jeszcze dwie poważne imprezy edukacyjno-ornitologiczne „Wymyślony przez Ostrowskie Stowarzyszenie LUDZIE Z PASJĄ Konkurs Fotograficzny Ptaki w polskim krajobrazie jesienno – zimowym w ciągu pięciu lat wspierały dwa samorządy – Starostwo Powiatowe w Ostrowi Maz. i miasto Ostrów Maz. Dzięki temu od pięciu lat w powiecie odbywają się trzy ważne cykliczne imprezy ornitologiczne. Od piętnastu lat wiosną na nadbużańskich łęgach odbywają się Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne – największa tego typu impreza w regionie. Od pięciu lat jesienią młodzież bierze udział w obozach obrączkarskich Akcji Siemianówka, a w okresie zimowym ptasiarze ruszają z aparatami w poszukiwaniu konkursowych tematów i ujęć.”

Burmistrz Jerzy Bauer powiedział: „Początkowo traktowaliśmy ten konkurs głównie jako element działalności edukacyjnej i rzeczywiście udało się nam trwale zainteresować młodzież fotografią ornitologiczną. Uczniowie ze szkół w Ostrowi Maz., Małkini Górnej i Wąsewie wzięli udział we wszystkich edycjach konkursu – wielu z nich otrzymało nagrody i wyróżnienia. Mamy też stałych uczestników w gronie dorosłych. W ciągu pięciu lat zasięg konkursu bardzo się poszerzył, a poziom prac – nadsyłanych nie tylko przez mieszkańców powiatu ostrowskiego – staje się coraz wyższy. Pragnąc pokazać nasz fotograficzno-ornitologiczny dorobek większej liczbie odbiorców i zachęcić do udziału kolejne osoby udostępniamy zdjęcia konkursowe na stronie LUDZI Z PASJĄ. Bardzo dobrym pomysłem okazała się inicjatywa rozszerzenia edukacyjnych i artystycznych walorów konkursu przez zaprezentowanie zdjęć w palcówkach oświatowych i kulturalnych. Zaplanowaną i zrealizowaną przez Hannę Chromińską wystawę nagrodzonych prac dotychczas obejrzeli mieszkańcy Jasienicy, Kalinowa, Zarąb Kościelnych i Małkini Górnej. Po wakacjach wystawa będzie pokazywana w Sadownem, Sokołowie Podlaskim, Broku, Nurze, Bogutach Piankach i Łochowie. Jestem głęboko przekonany, że w następnych latach nasz konkurs będzie nadal uwrażliwiał na piękno przyrody, zwracał uwagę na walory środowiska, pełnił rolę edukacyjną i integrował środowisko. Jest mi też ogromnie miło, że dla niektórych rodzin udział w konkursie stał się dobrą tradycją (co widać każdego roku na liście laureatów).”

W V edycji Konkursu Fotograficznego Ptaki w polskim krajobrazie jesienno – zimowym wzięło udział 39 osób. Jury Konkursu w składzie: Paweł Cieśluk – przewodniczący, Tomasz Jagiełło i Maciej Cmoch, oceniając zgodnie z regulaminem konkursu walory przyrodnicze, walory artystyczno-kompozycyjne oraz jakość techniczną zdjęć, wyłoniło 10 prac nagrodzonych oraz 9 prac wyróżnionych.

Prace nagrodzone wg przyznanych miejsc:

I miejsce: zdjęcie pt. „Błotnica”, autor Józef Jadacki, Warszawa.

II miejsce: zdjęcie pt. „Jego Majestat”, autor Ewa Stempczyńska, Ostrów Mazowiecka.

III miejsce: zdjęcie pt. „Brudny dziobek”, autor Sławomir Stempczyński, Ostrów Mazowiecka.

IV miejsce: zdjęcie pt. „Ulubiony gość”, autor Hanna Chromińska, Małkinia Górna.

V miejsce: zdjęcie pt. „W obronie rewiru”, autor Emilian Sito, Jasiorówka, gm. Łochów.

VI miejsce: zdjęcie pt. „Na gałązce”, autor Bartosz Jary, Ostrów Mazowiecka.

VII miejsce: zdjęcie pt. „Po śniadaniu”, autor Jerzy Chromiński, Małkinia Górna.

VIII miejsce: zdjęcie pt. „Obserwator”, autor Jerzy Sikorski, Tymianki Szklarze, gm. Boguty-Pianki.

IX miejsce: zdjęcie pt. „Zimowy deser”, autor Ernest Arasim, Małkinia Górna.

X miejsce: zdjęcie pt. „Krwawe łowy”, autor Patrycja Kucińska, Wąsewo.

Zdjęcia wyróżnione wg alfabetycznej kolejności nazwisk autorów:

„Śniadanie sikorek”, autor Gabriela Duda, Wąsewo.

„Na gałązce”, autor Martyna Gordziejczyk, Wąsewo.

„Ptasie śniadanie”, autor Natalia Kowalska, Ostrów Mazowiecka.

„Piękny ptak zimą”, autor Kacper Ruszkowski, Małkinia Górna.

„Kowalik”, autor Katarzyna Sadowska, Kaczkowo Nowe, gm. Brok.

„Długodziobek w moim ogródku”, autor Maja Szczechura, Jelonki.

„Ptasie pogotowie – Natalia na pomoc!”, autor Natalia Zaczkowska, Wąsewo.

„Zimowy ptak”, autor Paulina Zaczkowska, Wąsewo.

„W zaciszu traw”, autor Jakub Zaręba, Małkinia Górna.

W czasie wręczania nagród omawiano gatunki ptaków z nagrodzonych zdjęć i dzielono się doświadczeniami ornitologiczno-fotograficznymi.

Tekst i zdjęcia: Hanna Chromińska

Załączniki

Plik Opis Data dodania Wielkość pliku
pdf Konkurs-fotograficzny-2017_REGULAMIN 21 lutego 2019 23:55 606 KB
pdf Konkurs-fotograficzny-2017_PROTOKOL-Z-POSIEDZENIA-JURY 21 lutego 2019 23:55 228 KB