II Konkurs Historyczny Stowarzyszenia LUDZIE Z PASJĄ„Dwór Lutosławskich w Drozdowie – ostoja polskości”

NOTATKA ZE STRONY INTERNETOWEJ Muzeum Przyrody w Drozdowie

Podsumowanie II konkursu wiedzy historycznej pt. „Dwór Lutosławskich w Drozdowie – ostoja polskości”
W dniu 22 VI br. w siedzibie Muzeum Przyrody w Drozdowie miało miejsce uroczyste zakończenie konkursu wiedzy historycznej z cyklu „Dwór Lutosławskich w Drozdowie – ostoja polskości”. Zakończona edycja była drugą. Treść konkursu dobrano by utrwalić i pogłębić wiedzę historyczną i kulturową młodzieży gimnazjalnej i szkół ponadgimnazjalnych powiatu ostrowskiego poprzez popularyzację wiedzy o ludziach, miejscach i wydarzeniach związanych z dziejami Polski i łączącymi się z historią Mazowsza i Podlasia. Wśród celów szczegółowych znalazły się wątki związane z utrwaleniem i pogłębieniem wiedzy historycznej młodzieży na temat wojny polsko-bolszewickiej w 95. rocznicę bitwy warszawskiej w odniesieniu do realiów życia codziennego owego okresu na północno-wschodnim Mazowszu i w oparciu o wspomnienia Izabelli z Lutosławskich Wolikowskiej.

Wśród nagrodzonych laureatów konkursu znaleźli się: Joanna Kowalewska i Ewelina Skarżyńska (Jolanta Łojewska – opiekun) z Gimnazjum w Komorowie; Paweł Mroczkowski  (Jacek Kisło – opiekun) z ZSP nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Ostrowi Mazowieckiej; Kamil Brzostek, Emilia Szmajda (Grażyna Śladewska – opiekun) z Gimnazjum w Nagoszewie; Patrycja Krystman (Aneta Dzieniszewska – opiekun) z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starym Lubotyniu; Aleksandra Zając (Remigiusz Trembowski – opiekun) z Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Wąsewie; Daniel Michalak (Agnieszka Kazimierczyk – opiekun) z Gimnazjum nr 1 im. płk. Antoniego Warakomskiego w Jasienicy; Agnieszka Kacprzykowska  (Anna Grudzińska – opiekun) z ZS nr 1 im. rtm. W. Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej; Klaudia Fabiańska, Weronika Rusak, Dominika Kaja (Wojciech Hadała – opiekun) z ZS im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej; Aleksandra Żurawska, Michał Rastaszański (Magdalena Barzyczak – opiekun) z LO im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej.
Konkurs odbył się przy współpracy Ostrowskiego Stowarzyszenia „LUDZIE Z PASJĄ” oraz Muzeum Przyrody w Drozdowie. Wydarzenie ma charakter cykliczny.
PONADTO
Ostrowskie Stowarzyszenie „LUDZIE Z PASJĄ” informuje, że sponsorami nagród byli:

  1. Miasto Ostrów Mazowiecka
  2. Powiat Ostrowski
  3. Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej
  4. Jacek Frąckiewicz, Transport Krajowy i Międzynarodowy, Ostrów Mazowiecka

NAGRODAMI BYŁY:

  1. Wycieczka do Muzeum przyrody w Drozdowie, gdzie dokonano podsumowania konkursu.
  2. Książka: „Pamiętniki” Wacława Lignowska

Książka, to część wspomnień W. Lignowskiej obejmująca lata 1897-1917, czyli od chwili jej przyjazdu do Drozdowa koło Łomży, w celu objęcia posady pani do towarzystwa Pauliny Lutosławskiej, do Rewolucji Rosyjskiej, w czasie której autorka z rodziną Lutosławskich była w Moskwie.

Żywo napisane pamiętniki ukazują nam życie we dworze średnio zamożnej szlachty pod zaborem rosyjskim, na przełomie XIX i XX wieku. Opisy dnia codziennego, tradycji świątecznych, a także działania dla podniesienia kultury mieszkańców wsi oparte są na dziejach członków konkretnej rodziny, z ich zaletami, wadami i śmiesznostkami. Jest to okres , gdy dobrze wykształceni młodzi ludzie osiedlają się w miastach, a ich kontakty z domem rodzinnym ograniczają się do korespondencji i odwiedzin.

Załączniki

Plik Opis Data dodania Wielkość pliku
pdf Konkurs-historyczny-2-2015_KARTA-ZGLOSZENIA 22 lutego 2019 01:04 493 KB
pdf Konkurs-historyczny-2-2015_PREZENTACJA 22 lutego 2019 01:04 5 MB
pdf Konkurs-historyczny-2-2015_PROTOKOL-Z-POSIEDZENIA-JURY 22 lutego 2019 01:05 484 KB
pdf Konkurs-historyczny-2-2015_REGULAMIN 22 lutego 2019 01:05 264 KB