Teatr bez tajemnic

Dlaczego nie wolno klaskać w teatrze na próbie generalnej? Dlaczego aktor nie powinien wchodzić na scenę lewą nogą? Czy kolor plakatu ma wpływ na powodzenie sztuki? Takich oraz wielu innych ciekawostek dowiedziały się dzieci z Miejskiej Świetlicy Socjoterapeutycznej, które wzięły udział w projekcie „Teatr bez tajemnic”.

Jednym z motywów powstania tej inicjatywy było ukazanie kreatywności i rozwoju dzieci, a także zintegrowanie grupy poprzez bliską styczność z ekspresją artystyczną. Uczestnicy mieli możliwość wszechstronnego rozwoju osobistego, pogłębienia swojej twórczości oraz wiedzy. Projekt polegał na zorganizowaniu ośmiu warsztatów teatralnych, które miałam przyjemność poprowadzić. Odbywały się od marca do maja 2016 r. i wzięło w nich udział szesnaścioro dzieci. Zajęcia bazowały na aktywności i zaangażowaniu emocjonalnym dzieci, nauczyły rozwiązywania problemów poprzez działanie, rozwinęły wyobraźnię, wrażliwość emocjonalną, a także plastykę ciała. Poprzez udział w różnych ćwiczeniach dzieci nabrały pewności siebie, otworzyły się na inne osoby oraz podniosły poczucie własnej wartości. Uczestnicy zapoznali się także z zasadami teatralnego savoir-vivre’u oraz z zarysem pracy teatru.

Projekt był także szansą na wyjście poza mury świetlicy i doświadczenia teatru z prawdziwego zdarzenia. W kwietniu uczestnicy wzięli udział w wyjeździe do warszawskiego Teatru Syrena. W Warszawie odbyły się dwugodzinne warsztaty z zawodowym aktorem Zbigniewem Kozłowskim, podczas których dzieci spacerowały po teatrze i jego tajemniczym zapleczu. Zwiedziły foyer, widownię, scenę, garderobę, charakteryzatornię i kieszeń na scenografię. Na scenie miały okazję do zabawy z rekwizytami teatralnymi oraz do wykonania zadań scenicznych. Uczestnicy obejrzeli także spektakl „Dzieci z Bullerbyn”, który niejednokrotnie wywoływał salwy śmiechu na widowni oraz zachęcał do wspólnego śpiewania piosenek.

Warsztaty miały za zadanie umożliwienie dzieciom poznanie świata sztuki poprzez zabawę, wspomaganie ich samodzielności w uczeniu się nowych rzeczy, inspirowanie do wyrażania własnych myśli i przeżyć, rozbudzanie ich ciekawości poznawczej oraz motywacji do dalszej zabawy w teatr. Ponadto projekt miał na celu upowszechnianie kultury wysokiej, poprzez zapoznanie dzieci z niekonwencjonalną formą teatru, zarówno w teorii, jak i w praktyce. „Teatr bez tajemnic” dobiegł końca, ale z pewnością nie będzie to koniec działań animacyjnych w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie narzędziem jest teatr, ruch oraz scena.

Warsztaty zrealizowaliśmy wspólnie z Pawłem Pecurą przy pomocy pracowników świetlicy socjoterapeutycznej Sylwii Śladewskiej i Piotra Szymalskiego. Wsparcie finansowe uzyskaliśmy od Fundacji Banku Zachodniego WBK, miasta Ostrów Mazowiecka oraz powiatu ostrowskiego.

 

Dominika Potomska