„Wycieczka przyrodnicza – Sokolarnia Ośrodek Edukacji Przyrodniczej, ZOO w Białymstoku i Narwiański Park Narodowy”
Dnia 29 września Ostrowskie Stowarzyszenie LUDZIE Z PASJĄ po raz ósmy zorganizowało wyjazd o charakterze edukacji przyrodniczej pn.: „SIEMIANÓWKA XII – Przyroda i kultura wschodniego pogranicza Polski”. Wycieczka zorganizowana została w ramach zadania publicznego finansowanego przez Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka. W tym roku w wyjeździe uczestniczyło 48 osób – młodzież wraz z opiekunami z ostrowskich szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka i Szkoły Podstawowej nr 4 im. 18. Pułku Artylerii Lekkiej oraz szkół ponadpodstawowych: LO im. Mikołaja Kopernika i ZS nr 2 im. Powstańców Styczniowych. Wśród opiekunów młodzieży znaleźli się: p. Agnieszka Tułowiecka (SP nr 1), p. Małgorzata Jamiołkowska (SP nr 2), p. Ewa Stempczyńska (SP nr 3), p. Katarzyna Stankiewicz (SP nr 4), p. Klaudia Szymańska (ZS nr 2) oraz p. Paweł Cieśluk (LO i reprezentant LzP). W wycieczce uczestniczyła również p. Hanna Chromińska reprezentująca Stowarzyszenie LzP.
Wyjazd, podobnie jak w latach ubiegłych, rozpoczął się wizytą w sokolarni znajdującej się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Tutaj mogliśmy kolejno podziwiać: „Czesia”, czyli kruka pochodzącego z Czech, myszołowca towarzyskiego o imieniu „Filip”, puchacza bengalskiego „Oskara”, największą europejską sowę – samicę puchacza europejskiego „Bubę” oraz młodego orła stepowego o imieniu „Orlando”. Wszystkie ptaki można było obejrzeć dosłownie na wyciągnięcie ręki, a sokolnicy prowadzący zajęcia, p. Przemysław Łapiński i p. Kamil Borowski, bardzo ciekawie omawiali biologię i występowanie w naturze kolejno prezentowanych gatunków ptaków. Na końcu pokazu odbył się quiz wiedzy o ptakach drapieżnych i sowach, w którym nagrodami były… ich pióra.
Kolejnym punktem programu wyjazdu był spacer w ogrodzie zoologicznym „Akcent ZOO” w Białymstoku. Choć pora naszej wizyty w ZOO (południe) i dość mocno przygrzewające słońce nie zachęcały zwierząt do aktywności na wybiegach, to i tak udało nam się zobaczyć kilka ciekawych okazów z wilkami i żubrami na czele.
Po spacerze w ZOO przyjechaliśmy do Kurowa, gdzie znajduje się siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego oraz Ośrodek Edukacji Przyrodniczej „Młynarzówka”, który był celem naszej wizyty. „Młynarzówka” to nowoczesna placówka, która powstała w pochodzącym z 1925 roku domu młynarza. Składa się z wyremontowanego zabytkowego budynku oraz dobudowanej części ekspozycyjnej. Zwiedzając prezentowane w Ośrodku ekspozycje przyrodnicze mogliśmy obejrzeć film o genezie powstania doliny Narwi, zapoznać się z systemem rzeki anastomozującej (wielokorytowej) na multimedialnej makiecie, obejrzeć dioramę przyrodniczą prezentującą zbiorowiska roślin i ornitofaunę występującą w Parku, życie bobrów oraz bezkręgowców. Z kolei na dioramie kulturowej dowiedzieliśmy się jak wyglądało użytkowanie doliny Narwi dawniej oraz jak wygląda ono obecnie. Niewątpliwą atrakcją ekspozycji przyrodniczej było duże akwarium z rybami zamieszkującymi wody Narwi. Ponadto w salach z ekspozycjami znajdowały liczne stoły multimedialne, gry i zabawy, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem młodzieży.
Ostatnim punktem programu wycieczki było przygotowane na terenie pola biwakowego Parku ognisko, przy którym młodzież mogła upiec zakupione przez organizatora wyjazdu kiełbaski. Plan wycieczki został zrealizowany w stu procentach, a wyjazd wszystkim bardzo się podobał.
Tekst i foto: Paweł Cieśluk.