W środowy wieczór 12 marca 2025 r. nasze Stowarzyszenie po raz ósmy zorganizowało Noc z Sowami w Ostrowi Mazowieckiej. Noc z Sowami to akcja edukacyjna, która ma na celu popularyzację wiedzy na temat gatunków sów żyjących w Polsce, ich biologii, roli w przyrodzie i kulturze. Współorganizatorem wydarzenia był Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka oraz Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej. Łącznie w ostrowskich Jatkach gościliśmy 48 uczestników imprezy, głównie młodzież szkół podstawowych i średnich wraz z opiekunami (p. Małgorzata Jamiołkowska – SP nr 2 w Ostrowi Maz., p. Anna Kożuchowska – SP nr 1 w Ostrowi Maz., p. Renata Han – SP w Starej Ruskołęce, p. Paweł Cieśluk – LO im. M. Kopernika i Ekonomik), ale nie zabrakło również osób dorosłych zainteresowanych „sowim” wydarzeniem. Podobnie jak w latach ubiegłych imprezę poprowadził Paweł Cieśluk – ornitolog, nauczyciel LO im M. Kopernika, członek LzP. W przygotowaniu Nocy z Sowami uczestniczyli także inni członkowie i sympatycy Stowarzyszenia – Hanna Chromińska, Jerzy Sikorski, Edyta Cenzer, Emilian Sito, Wiola Frąckiewicz i Monika Pawelska.
W pierwszej części spotkania jego gospodarz przedstawił prezentację multimedialną na temat biologii i występowania sów w Polsce, która połączona była z odtwarzaniem głosów tych ptaków. Prezentację dodatkowo uzupełniły ciekawostki o postrzeganiu sów w różnych kulturach i religiach. Uczestnicy spotkania mieli także możliwość sprawdzenia na własnej skórze jak miękkie są sowie pióra i jak ostre są sowie pazury, mogli też zajrzeć do budki lęgowej dla pójdziek. Po wykładzie przyszedł czas na sprawdzenie wiedzy w „sowim quizie” z nagrodami. Swoją wiedzę postanowiło sprawdzić 25 uczestników imprezy, spośród których na 10 quizowych pytań najlepiej i najszybciej odpowiedzieli: Alicja Gajewska, Oliwia Kopras, Marcel Chojnowski, Kacper Murdza, Miłosława Hołowińska, Adam Więcław, Julisz Chojnowski i Wojciech Kołacz. Wszystkim nagrodzonym jeszcze raz serdecznie gratulujemy. Na koniec pierwszej części spotkania zaprezentowano film pt. „Płomykówka – sowa z sąsiedztwa”. W tak zwanym międzyczasie uczestnicy imprezy przy słodkim poczęstunku z herbatą/kawą, mieli okazję obejrzeć wystawę „Osowiałe przedmioty codziennego użytku”, przygotowaną przez Hannę Chromińską.
Część druga spotkania – terenowa, polegała na nocnym spacerze w poszukiwaniu sów. Aby wykryć sowę, przewodnik wyposażony w głośnik odtwarzał ich głosy. Podobnie jak w roku ubiegłym wabienie sów odbyło się we wcześniej wytypowanych miejscach. Pierwsze z nich znajdowało się przy kościele p.w. Wniebowzięcia NMP, gdzie wabiono płomykówkę. Drugie niedaleko bursy szkolnej – tu poszukiwana była gniazdująca w latach ubiegłych pójdźka. Pomimo, iż żadnej z sów nie udało się wywabić, to i tak wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z budzącej lekki dreszczyk emocji i pachnącej wiosną nocnej wyprawy. Na kolejną NOC z SOWAMI zapraszamy za rok.
Projekt realizujemy w ramach zadania publicznego współfinansowanego przez Miasto Ostrów Mazowiecka.
Słodki poczęstunek zapewniła firma PPHU Emma oraz Janpol Hurtownia Owoców i Warzyw.
Tekst: Paweł Cieśluk
Zdjęcia: Edyta Cenzer