Ostrów Mazowiecka odegrała ważną rolę w życiu rodziny Pileckich. Dom, w którym znaleźli schronienie podczas II wojny światowej, przetrwał do dzisiaj i znajduje się zaledwie około 500 metrów od miejsca, w którym odbyło się nasze wydarzenie. Chcieliśmy przedstawić młodym ludziom związek Witolda Pileckiego z naszą „małą ojczyzną”. Jego postawa uczy szacunku, zaufania, pracowitości i miłości do Polski.
Kryptonim Druh” to produkcja, którą stworzyli młodzi ludzie dla młodych ludzi. Do projektu zostały zaproszone szkoły gimnazjalne oraz średnie. Udział wzięły placówki z całego powiatu ostrowskiego. Szacuje się, że spektakl obejrzało ok. 2500 młodzieży.
Projekt był sposobem na aktywizację i integrację lokalnych środowisk artystycznych. Scenariusz do musicalu napisał Michał Świderski. Kompozycją muzyczną oraz reżyserią zajął się Piotr Trentowski. Aktorami, występującymi w spektaklu, byli uczniowie szkół gimnazjalnych oraz szkół średnich z Ostrowi Mazowieckiej. Projekt koordynowali Dominika Potomska i Paweł Pecura.
Musical dofinansowano w ramach programu Bank Ambitnej Młodzieży ze środków Fundacji Banku Zachodniego WBK. Musical powstał dzięki wsparciu Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka, Miejskiego Domu Kultury oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Dodatkową atrakcję przygotował Międzygminny Związek Ziemia Ostrowska i Muzeum- Dom Rodziny Pileckich. Zaproszono młodzież na wycieczkę, obejmującą wizytę w ostrowskim Ratuszu i obejrzenie wystawy „Ostrów i Ziemia Ostrowska w obiektywie wroga”, a także przejazd do Komorowa i zwiedzanie historycznych pomników na terenie jednostki wojskowej.
Jak ważna jest pamięć o przeszłości? Jeśli my sami nie będziemy znali naszej historii, to czy ona przetrwa? Bohaterzy, którzy oddali życie za nasz kraj nie zginą. Nie zginą póki my sami o nich będziemy pamiętać…
Paweł Pecura